• background
  طراحی نرم‌افزارهای ویندوز
  متناسب با هر سلیقه
  حرفه ای و کاربر پسند
  همین الان سفارش دهید
 • background
  طراحی نرم‌افزارهای اندروید
  متریال دیزاین
  راحت و کاربر پسند
  آماده برای سفارش
 • background
  طراحی وبسایت و پرتال
  متناسب با هر ارگان و شرکت
  قالب فارسی
  آماده برای خرید

معجزه رنگ و تفکیک پذیری در صفحه نمایش ها ...

موضوع انتخاب یک صفحه نمایش دقیقا به بودجه شما بستگی دارد؛ چرا که در هر سطح از قیمت، شما می توانید انبوهی از صفحه نمایش از اندازه های بزرگ ابتدایی پایه با کیفیت متوسط گرفته تا مدل های کوچک تر مجهز به ورودی های متعدد و دارای تصاویر اعجاب آور بیابید.

ما در اینجا قصد داریم نکاتی را که شما برای انتخاب یک صفحه نمایش باید بدانید، شرح دهیم.

 

● مایع جادویی

امروزه سه نوع مختلف از پنل های LCD در دسترس است که متداول ترین آنها انواع پنل های TN یا Twisted Nematic است.

در این پنل ها، کریستال های مایع مربوط به هر پیکسل تصویر هنگامی که ولتاژ به آنها القا می شود پیچ خورده و نورهای متفاوتی که رنگ مورد نظر را ایجاد می کند، از خود ساطع می کنند.

در پنل های VA کریستال ها با همترازی عمودی (Vertical Alignment) به صورت ستونی و عمود بر صفحه نمایش قرار گرفته و در نتیجه زوایای دیدی گسترده و کنتراست بهتری را ایجاد می کنند.

در انتها در پنل های IPS یا تعویض کلیدزنی همتراز هموار (In Plane Switching)، کریستال ها آرایشی موازی با صفحه به خود گرفته که موجب جلوگیری از پراکندگی نور در داخل پنل می شود، در نتیجه زوایای دید و رنگ های بهتری ارائه می شود.

 

 

● تفکیک پذیری

همه صفحه نمایش هایی که در اینجا بررسی کرده ایم، از تفکیک پذیری (resolution) فول HD حداقل ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ برخوردار هستند بنابراین هرچه صفحه نمایشی که مشخصاتی کمتر از این را داشته باشد، ارزش خرید ندارد.

تفکیک پذیری Full HD مقدار زیادی از فضای دسکتاپ را در اختیار کاربر قرار می دهد و شما به آسانی می توانید روی صفحات گسترده اکسل کار کرده یا دو متن را در کنار هم باز کنید.

به این منظور می توانید صفحه نمایشی با رزولوشن بیشتر مثلا ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ را در نظر داشته باشید.

FULL HD مزایای دیگری نیز دارد، حداکثر رزولوشنی است که لوحه های فشرده فیلم بلو ـ ری آن را مورد پشتیبانی قرار می دهند که مترادف لذت بردن از فیلم های کیفیت بالا (high definition) روی رایانه شخصی تان است.

بسیاری از کارت های گرافیک مدرن امروزی قادر به رندوی (render) رزولوشن بالای ۳D ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ نیز هستند، در نتیجه اگر بخواهید بازی های رایانه ای را با حداکثر تنظیمات جزئیاتشان اجرا کنید، ناگزیر باید از صفحه نمایشی تطبیق پذیر استفاده کنید.

 

 

● برقراری اتصال صحیح

مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید، نوع اتصال ورودی مورد نیازتان است. اتصال رایانه PC از طریق درگاه اتصال VGA بهترین تصویر ممکن را ارائه نمی کند البته بیشتر صفحه نمایش های امروزی از مزیت پیکربندی تنظیمات خودکار (auto configuration) برخوردارند.

شما برای اتصال یک وسیله HDMI به یک صفحه نمایش پذیرای HDCP مـــــی تــوانید تطبیق دهنده (adaptor) به کار ببرید البته اگر کارت گرافیک شما HDCP را نیز مورد پشتیبانی قرار دهد، می توانید فیلم های بلو ـ ری را به نمایش درآورید.

بدون DHCP این فیلم ها از طریق اتصال آنالوگ پخش می شود. به منظور انعطاف بیشتر به دنبال صفحه نمایشی با حداقل یک HDMI اضافی باشید؛ زیرا این انتخاب، امکان اتصال دستگاه پخش بلو ـ ری یا یک کنسول بازی را برای شما فراهم می کند.

برخی صفحه نمایش ها از درگاه Display port که مورد استفاده سیستم های رایانه اپل (Apple) است نیز پشتیبانی می کند که برای برقراری اتصال در پیوستگی با کارت گرافیک AMD در تنظیمات چند مانیتوره (multi monitor) کاربرد دارد. مزیت آن مشابه HDMI است، اما برای چنین صفحه نمایش با این ورودی تصویر باید مبلغی اضافی نیز بپردازید.

 

 

● پایه صفحه نمایش مناسب

مشخصه دیگری که موجب افزایش قیمت یک صفحه نمایش می شود، قابل تنظیم بودن پایه آن است. بیشتر صفحه نمایش ها پایه ای ثابت (fix) یا فقط قابل تنظیم به جلو و عقب دارند.

با یک پایه کاملا قابل تنظیم، می توانید ارتفاع صفحه نمایش را نیز در راحت ترین حالت ممکن تنظیم کنید. برخی صفحه نمایش ها حتی از امکان چرخش صفحه از حالت دورنما (landscape) به حالت تصویر نقاشی (portrait) برخوردارند که می تواند کار با متون دور و دراز را آسان تر کند.

 

 

● کیفیت تصویر

مهم ترین خاصیت یک صفحه نمایش، کیفیت تصویر آن است. مشخصات یک صفحه نمایش بیشتر بیانگر چگونگی عملکرد آن است.

ما در ارزیابی هایمان سعی داریم کیفیت تصویری را که صفحه نمایش ها ارائه می کنند با هم مقایسه کنیم اما در ضمن می خواهیم شما را با تفاوت بین مشخصات آنها نیز آشنا کنیم.

میزان روشنایی صفحه نمایش با واحد شمع در مترمربع (cd/m۲) سنجیده می شود. تقریبا بیشتر صفحه نمایش ها از حداقل روشنایی ۲۵۰cd/m۲ برخوردارند. صفحه نمایش های خیلی روشن، رنگ سفید روشن تری را ایجاد کرده و رنگ های دیگر آن اغلب توی ذوق می زند.

این روزها نوردهی پس زمینه LED بسیار رایج و بین کاربران، پرطرفدار است. به لطف مصرف کم برق و اشغال فضای کمتر جهت قطعات، طراحی فرا باریک (ultra thin) صفحه نمایش های امروزی میسر شده است.

کنتراست نرخی تعریف شده است، مانند ۱۰۰۰:۱ که گویای تفاوت بین روشن ترین سفید تا تیره ترین سیاهی است که صفحه نمایش می تواند ایجاد کند.

هر قدر این عدد بزرگ تر باشد، تفاوت آنها بیشتر بوده و قادرند سایه های بیشتری را بین سفیدی و سیاهی ایجاد کنند.

در برخی صفحه نمایش ها سعی شده است نرخ کنتراست را به صورت مصنوعی با قابلیتی به نام کنتراست پویا (dynamic contrast) تقویت کنند.

این راهکار روشنی سطح صفحه نمایش را محاسبه و بر مبنای آن نور پس زمینه را تنظیم کرده و نرخ کنتراست را افزایش می دهد.

در صحنه های تیره، نور پس زمینه را کاهش می دهد تا سایه های تیره بیشتری را ایجاد کرده و در صحنه های بسیار روشن با افزایش نور پس زمینه سفیدی هایی با روشنی بیشتر را پدید می آورد.

این روش قادر نیست سفیدی های روشن و سیاهی های عمیق را همزمان ایجاد کند که اغلب به تغییر ناگهانی روشنایی می انجامد و می تواند کیفیت فیلم را ضایع کند.

سرعت پاسخگویی (response time) صفحه نمایش به این معنی است که در یک میلیونیوم ثانیه یک پیکسل می تواند تغییر رنگ بدهد.

در زمانی که اولین صفحه نمایش های LCD تولید شد، سرعت پاسخگویی برخی از آنها بسیار پایین بود که هنگام نمایش صحنه های دارای حرکت سریع فیلم ها و بازی ها حالت ایجاد شبح (ghosting) تصویر روی صفحه نمایش مشاهده می شد.

این روزها تقریبا یافتن صفحه نمایش هایی با سرعت پاسخگویی بیش از ۱۰ms غیرممکن است و چشم انسان قادر به تشخیص سرعت هایی پایین تر از این نیست.

 

 

● مشخصه های اضافی

بلندگوهای درون ساخت صفحه نمایش ها چندان قدرتمند نیست. اغلب برای فضای اتاق ها به اندازه کافی فراگیر نبوده و صدای ضعیفی دارند.

برخی صفحه نمایش ها هاب USB درون ساخت دارند که هنگام دسترسی نداشتن به کیس رایانه برای متصل ساختن وب کم و وسایل دیگر به درد بخور است.

 

 

● ابعاد دیگر

برخی صفحه نمایش ها از قابلیت سه بعدی پشتیبانی می کنند. این مشخصه شامل قالب های متعددی از فناوری ۳D vision گرفته تا فرمت ساده تر انفعالی (passive glasses) می شود که لنزهای پولاریزه و تصاویر کنار هم را به کار می برد.

جلوه ویژه ۳D فناوری انویدیا اعجاب آور است، اما عینک آن حدود ۱۲۰ یورو قیمت دارد. عینک های انفعالی ارزان ترند اما ارائه جلوه ویژه ۳D چندان جالبی ندارند. صفحه نمایش های ۳D خیلی از انواع ۲D گران ترند.

 

 

● جمع بندی

فکر خود را با مشخصه های فرعی و اضافی صفحه نمایش ها مشغول نکنید و صفحه نمایشی با رزولوشن و کیفیت تصویری بالا را انتخاب کنید.نویسنده :محمد میرشاهی | بازدید : 639 | نظر : 0 | گروه : الکترونیک | تاریخ ثبت : پنجشنبه 2 شهریور سال 1391این مطلب را برای دیگران هم به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

تعداد نظرات : 0
 

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می‌دهید ...

 
کد امنیتی :
کد امنیتی :
 
نام شما :
 
آدرس ایمیل :
 
نظر شما :